poniedziałek, 31 grudnia 2012
Jak wychować szczeniaka?
Kluczem do sukcesu w wychowaniu psa jest obserwowanie jego reakcji w okresie socjalizacji. Jedną, jak nie najważniejszą cechą psychiki pieska jest ciekawość świata. Należy mu zatem stwarzać okazje do zdobywania nowych doświadczeń, pozostawiając możliwość wycofania się z niechcianych i niebezpiecznych sytuacji.
sobota, 29 grudnia 2012
Szczeniak w domu
Szczeniaczka można zabrać do domu w wieku 7-8 tygodni. Należy pamiętać, że nasz maluszek jest wówczas w okresie gwałtownego rozwoju reakcji lękowych i potrzebuje naszej miłości i pocieszenia. Strach przed obcymi ludźmi i nowymi sytuacjami powoduje przeżycie szoku, dlatego też należy starannie przygotować dom, aby czuł się w nim potrzebny i kochany.
czwartek, 27 grudnia 2012
Historia psa Nero
Kilka lat temu, rodzina państwa R.
znalazła w rowie, przy drodze małego, wyczerpanego pieska. Był tak
słaby, że nie miał siły wstać. Pan Krzysztof delikatnie owinął go w
dziecięcy kocyk i zabrał do samochodu. Piesek leżał spokojnie, miał
zamknięte oczy i wydawało się, że jest mu wszystko jedno co się z nim
dzieje.
wtorek, 25 grudnia 2012
Mój przyjaciel pies
Piękny słoneczny dzień. Idziemy z Sarunią na spacer. Ja jako opiekunka i właścicielka, Sara jako moja kochana sunia, rasy miniaturowy sznaucer „sól i pieprz”. Wybieramy kierunek – sąsiednie osiedle, przechodzimy po pasach i mijamy bezdomnego mężczyznę z piszczącym, dziecięcym wózkiem, załadowanym po brzegi jakimiś brudnymi kartonami.
poniedziałek, 24 grudnia 2012
Choinkowe opowieści
Psy, zwłaszcza bardzo młode, miewają niebezpieczne spotkania z choinką. Wpada im do głowy rozgryzanie bombek, zjadanie czekoladowych ozdób choinkowych, przegryzanie kabelków od świateł… Są narażone także na uszkodzenia oczu (igły choinkowe), połknięcie kawałków ozdób i wstążek prezentowych, rybich ości i innych „przysmaków” kradzionych w kuchni i podczas biesiady. W Święta każdy opiekun psa musi uważać na swego pupila i to bardziej niż kiedykolwiek!
Wesołych Świąt !
Witam Was gorąco w tym szczególnym dniu w roku. Dziś każdy będzie się łamał opłatkiem, a ze zwierzakami także podzielcie się opłatkiem, nawet jeśli nie odezwą się ludzkim głosem nie nakłaniajcie ich to tego. Warto także odwiedzić w ten magiczny dzień pobliskie schronisko. Podarować to co jest najpotrzebniejsze, czyli karma i koce, a jeśli chcielibyście zmienić życie tym kochanym urwisom możecie je zaadoptować. Więcej o adopcji TU.
niedziela, 23 grudnia 2012
Trudny wybór, szczeniak czy dorosły pies?
Przy adopcji, zastanawiamy się jakiego psa adoptować. Wybieramy rasę, szukamy informacji o jego cechach fizycznych i psychicznych, ale dużym problemem jest wybór pomiędzy szczeniakiem a psem dorosłym. Zastanawiamy się, który z nich będzie dla nas odpowiedni.
Chętniej adoptowane są szczeniaki niż psy dojrzałe. W najgorszej sytuacji są psy w wieku starczym, cierpiące, chore. Psy te z reguły dożywają swoich dni w schronisku.
piątek, 21 grudnia 2012
Adopcja i co dalej?
Zabierając psa ze schroniska należy pamiętać, że większość porzuconych czy oddanych psów miała swój dom, swojego opiekuna, swoją rodzinę. Większość z nich otrzymała wychowanie dobre lub nieodpowiednie. Psy ze schroniska mają swoją historię, pochodzą z różnych środowisk i z różnych domów. Jedne z nich były kochane, inne krzywdzone. Tu w schronisku, wszystkie mają czystą kartę życia, nikt nie zna ich prawdziwych imion. Pomimo pomocy ludzi, one zamykają się w sobie, swoją niedolę przeżywają samotnie. Ich świat zamyka się w małym boksie dzielonym z innymi psami. A przecież tak bardzo pragną miłości i obecności człowieka. Im dłużej przebywają w schronisku tym bardziej są odizolowane od świata, są smutne, wyciszone i czekają. Czekają może na ciebie.
środa, 19 grudnia 2012
Jak adoptować psa?
Podejmując decyzję o adopcji psa, przyszły opiekun powinien przeanalizować swój styl życia, warunki domowe i materialne, wyszukać dla siebie i swojej rodziny psa najodpowiedniejszej rasy. Decyzję względem akceptacji psa podejmują wszyscy członkowie rodziny, cała bowiem rodzina będzie uczestniczyła w jego wychowaniu.
poniedziałek, 17 grudnia 2012
Pies na wystawie
Każdy rasowy pies może brać udział w wystawie. W dzisiejszym artykule dowiecie się do jakiej klasy można zgłosić psa, jakie oceny uzyskuje pies oraz jakie tytuły może zdobyć nasz ulubieniec. Do takiej wystawy jednak trzeba psa specjalnie przygotować a to jest bardzo pracochłonne.
sobota, 15 grudnia 2012
Organizacja Wystaw Psów Rasowych
Bardzo mi przykro z powodu dość długiej przerwy. Miałam bardzo dużo obowiązków, ale już do Was wracam z nowym postem :)
Patronat nad Wystawami Psów Rasowych w Polsce sprawuje Związek Kynologiczny, który jest członkiem FCI i Polski Klub Psa Rasowego. Organizatorami wystaw są poszczególne Zarządy Oddziałów i Kluby Ras Związku Kynologicznego.
sobota, 24 listopada 2012
Imiona dla psa
Imię psa w naszej Krainie.
Przywozimy pieska do domu, malutkiego szczeniaczka i… pojawia się problem. Jakie wybrać imię? Które jest najładniejsze? Które pasuje do naszego psiaka? Podpowiadamy. W naszej KrainiePsa są najpiękniejsze imiona dla piesków. Wszystkie prawdziwe jak prawdziwe są pieski w naszym Portalu.
czwartek, 22 listopada 2012
Czy Polska jest psią potęgą?
Zdaniem angielskiego biologa Ruperta Shaldreake’a, autora książki „Niezwykłe zdolności nowych zwierząt”, Polska jest psią potęgą. Czy rzeczywiście? Statystyki przytaczane przez niego potwierdzają fakt, że w Polsce ponad 50% gospodarstw domowych posiada psa. Dla przykładu podam, że w USA, Francji, Australii – 33%, w Anglii – 27%, a w Europie Zachodniej, Japonii i Kanadzie 10-25%.
Z badań Małgorzaty Waligórskiej, naczelnika Wydziału Analiz i Prognoz Demograficznych wynika, że liczba gospodarstw domowych w Polsce przekracza 14 mln. Jeżeli więc założymy, że 50% gospodarstw posiada tylko 1 psa to daje nam liczbę ponad 7mln psów. Do tej liczby musimy dodać ogromną ilość psów bezdomnych i znajdujących się w schroniskach.
W artykule „PO chce zaczipować wszystkie psy w Polsce” z dnia 22.01.2012 TVP. INFO można wyczytać, że w Polsce wszystkich psów może być nawet 10 mln. Jest to rzeczywiście psia potęga. Szkoda że nie prowadzi się dokładnej statystyki, zarówno liczby jak i ras występujących w Polsce psów.
Psia potęga – brzmi dumnie? Co myślisz? Czy my Polacy potrafimy być dobrymi opiekunami tych zwierząt?
Kiss & Hug
sweet_dziewuszka
wtorek, 20 listopada 2012
100 imion dla pieska
W wyniku ankiety wytypowano 100 najbardziej popularnych i najładniejszych imion dla psów. Respondenci wybierali imiona z imion występujących w Internecie. Imiona zostały uporządkowane alfabetycznie. Za najbardziej popularne imiona, uczestnicy ankiety wskazali: Nero, Brutus, Pusia i Funia. Za najładniejsze natomiast uznali: Rapuś, Sara, Bafi i Tosia. Co o tym myślicie?
niedziela, 18 listopada 2012
Wiek psa
We współczesnym świecie istnieją różne sposoby przeliczania wieku psa.
Inaczej przelicza się wiek psów małych, średnich i dużych.
Według Wikipedii, wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia oraz ilości siwych włosów na głowie. U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach oraz siekaczach, w 10–12 roku życia następuje wypadanie zębów.
piątek, 16 listopada 2012
Dane fizjologiczne psa
1.Prawidłowa temperatura ciała: 38° -39° C
Chory pies- temperatura powyżej 39° C – gorączka,
- powyżej 41,5° C – stan agonalny,
- poniżej 37,5°C hipotermia , stan bardzo groźny i wymaga konsultacji lekarza weterynarii.
2.Częstotliwość oddechu: 10 – 40/min.
3.Tętno:
- psy dorosłe: 60 -160/min.- psy ras małych: 180/min.
- szczenięta: 180-200/min.
4. Okres godowy – cieczka, ruja występuje 2 x w roku i trwa 12 -20 dni.
5. Najbardziej odpowiedni czas krycia: pomiędzy 9 -13 dniem cieczki.
6 Okres ciąży: 58 -63 dni.
7. Symptomy choroby: apatia, biegunka, brak apetytu, niepokój, podrażnienie, osowiałość, senność, wymioty, wysięk z nosa i oczu, agresja.
Kiss & Hug
sweet_dziewuszka
poniedziałek, 12 listopada 2012
Prawo UE wyjazd psa za granicę
Wyjazd psa za granicę.
Rozporządzenie WE Nr 998/2003 parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 26 maja 2003 dotyczącego wymagań związanych ze zdrowiem zwierząt stosowanych w niekomercyjnym transporcie zwierząt domowych.Decyzja Komisji z dnia 26 listopada 2003 ustalająca paszport wzorcowy do wewnątrzwspólnotowego przewozu psów, kotów i fretek. Oficjalny dziennik UE L312.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 438/2010 z dn. 19 maja 2010 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym.
sobota, 10 listopada 2012
czwartek, 8 listopada 2012
wtorek, 6 listopada 2012
Halloweenowa parada psów
Czworonożni przebierańcy
W niektórych krajach Halloween to święto, które obchodzone jest wyjątkowo hucznie. Tak jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszą mu liczne maskarady i parady.Jedną z halloweenowych tradycji stał się przemarsz przebranych czworonogów. Właściciele pupili dbają o wyjątkowe kostiumy dla swoich zwierzaków, dzięki czemu pochód wygląda naprawdę imponująco.
niedziela, 4 listopada 2012
środa, 31 października 2012
Tłumaczenie z psiego na nasz język
Psy, podobnie jak ludzie potrafią się porozumiewać między sobą. Duże znaczenie ma postawa ciała, spojrzenie, pozycja ogona i uszu, ale ważny jest również psi język.Każdym szczeknięciem pies chce nam coś zakomunikować. Ludzie powinni nauczyć się psiego języka, aby lepiej zrozumieć swojego pupila i nie karcić go za szczekanie. Być może chce nam w ten sposób powiedzieć coś ważnego, a może ostrzec przed niebezpieczeństwem.
poniedziałek, 29 października 2012
sobota, 27 października 2012
Co mówią oczy psa
Kiedy pies patrzy nam prosto w oczy, potrafi szybko odczytać nasze emocje. Wie, kiedy jesteśmy smutni, źli a kiedy się uśmiechamy i jesteśmy radośni, pomimo, że jego system wzrokowy nie jest tak wykształcony jak u człowieka. Zdolność widzenia naszego pupila jest znacznie słabsza. Używa wzroku do tego co już usłyszał lub wyczuł.
czwartek, 25 października 2012
Postawa ciała psa
Psy, jako zwierzęta społeczne wykształciły obszerną gamę najróżniejszych sygnałów pozwalających na komunikowanie się między sobą, a tym samym na unikanie konfliktów. Każdy opiekun psa powinien posiąść wiedzę na ten temat, aby przewidzieć zachowanie zwierzaka w różnych sytuacjach. Co sugerują zachowania naszych pupili na spacerze?
wtorek, 23 października 2012
niedziela, 21 października 2012
Osobowość psa
Od wieków psy zawsze żyły w stadzie, dlatego dziś jako towarzysze, traktują swoją rodzinę jako członków stada. Opiekun zwierzaka musi przyjąć rolę przewodnika, jego silna pozycja lidera przyczyni się do sukcesu w wychowaniu psa. Jest bowiem dla niego kimś ważnym, wyznacza granice, reguły zachowania, co można, czego nie wolno.
piątek, 19 października 2012
Pielęgnacja sierści
Kiedy widzimy pieska, nasza uwaga skierowana jest zwykle na jego sierść i oczy. Mówimy jaką ten piesek ma błyszczącą i zdrową sierść. Jego wygląd świadczy również o jego kondycji. Zdrowa, lśniąca sierść – piesek zdrowy, żywotny, radosny. Sierść matowa, skołtuniona – piesek zazwyczaj chory, smutny, samotny.
środa, 17 października 2012
Zapalenie kości i stawów
Dysplazja kości i stawów występuje w każdym wieku psa. Szczególnie jednak narażone są:
psy w podeszłym wieku,duże rasy,
częściej samce, niż samice,
psy otyłe,
obciążone genetycznie, także i małe rasy. Zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą. Dotyczy jednego lub kilku stawów. W konsekwencji pojawiają się zaniki mięśni i stan zapalny. Zmiany powstałe w wyniku zapalenia są nieodwracalne. Nie leczona dysplazja doprowadza do wczesnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.
poniedziałek, 15 października 2012
sobota, 13 października 2012
czwartek, 11 października 2012
wtorek, 9 października 2012
Zapalenie ucha
Zapalenie ucha to druga po chorobie skóry, najczęściej spotykana choroba u psów. Jest to bardzo bolesne schorzenie, u którego podłoża leży najczęściej infekcja wirusowa, bakteryjna, grzybiczna czy alergiczna. Jakie są objawy tej choroby?
Zapalenie ucha może mieć charakter rumieniowo-woskowy lub ropny. W zapaleniu ropnym w uchu zbiera się ropa i występuje bardzo silny ból, natomiast w zapaleniu rumieniowo-woskowym, charakterystycznymi objawami są gęsta woskowina, swędzenie i zaczerwienienie ucha. Przy alergicznym zapaleniu ucha należy leczyć chorobę podstawową i stosować dietę hipoalergiczną. Zawsze przy zapaleniu ucha małżowina jest zaczerwieniona, pogrubiona, napuchnięta. Wyciek ma różny kolor, zapach i konsystencję.
niedziela, 7 października 2012
piątek, 5 października 2012
Ciąża
W 8-12 miesiącu życia, w zależności od
rasy i wielkości, następuje u suczek zdolność do zajścia w ciążę. Do
zapłodnienia dochodzi zazwyczaj pomiędzy 11 a 13 dniem rui.
W pierwszych 2 tygodniach ciąży zachowanie i wygląd suczki pozostaje bez zmian. Nie zaleca się w tym okresie żadnych szczepień, odrobaczenia, czy używania środków przeciwko pasożytom. Przyszła matka jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany w życiu i diecie. Należy zapewnić jej odpowiednią dawkę ruchu i spacerów, bez zmuszania do nadmiernego wysiłku. Nie należy zwiększać ilości pożywienia lecz jej jakość. Zapewniamy suczce więcej białka, dobrej jakości sery, mięso, jajka.
W pierwszych 2 tygodniach ciąży zachowanie i wygląd suczki pozostaje bez zmian. Nie zaleca się w tym okresie żadnych szczepień, odrobaczenia, czy używania środków przeciwko pasożytom. Przyszła matka jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany w życiu i diecie. Należy zapewnić jej odpowiednią dawkę ruchu i spacerów, bez zmuszania do nadmiernego wysiłku. Nie należy zwiększać ilości pożywienia lecz jej jakość. Zapewniamy suczce więcej białka, dobrej jakości sery, mięso, jajka.
środa, 3 października 2012
Odrobaczanie psa
Psy, podobnie jak ludzie i inne
zwierzęta narażone są na zakażenia pasożytami. Większość larw
umiejscawia się w wątrobie, mięśniach, oczach, płucach. Pasożyty
doprowadzają do zablokowania systemu odpornościowego psa. Nie dają oznak
swojej obecności. Objawy zarobaczenia psa pojawiają się w momencie
zaatakowania układu nerwowego.
Pies staje się osowiały, ma drgawki. Jego sierść staje się matowa. Następuje biegunka, spadek ciała, pomimo dobrego apetytu. Można zauważyć tzw. saneczkowanie, oznaczające świąd sromu. Pies zatacza się i jest słaby.
Pies staje się osowiały, ma drgawki. Jego sierść staje się matowa. Następuje biegunka, spadek ciała, pomimo dobrego apetytu. Można zauważyć tzw. saneczkowanie, oznaczające świąd sromu. Pies zatacza się i jest słaby.
poniedziałek, 1 października 2012
sobota, 29 września 2012
czwartek, 27 września 2012
Jak dbać o zęby psa?
Psy, podobnie jak ludzie cierpią na choroby zębów i dziąseł. Częstą przypadłością jest także osadzanie się kamienia nazębnego. Płytka nazębna, z której tworzy się kamień, powstaje z resztek pokarmu i bakterii. Twarda płytka przybiera kolor żółty, brunatny. Często w takich przypadkach dochodzi do zapalenia dziąsła. Poprzez uszkodzone dziąsła, bakterie łatwo dostają się do krwiobiegu psa i zagrażają jego zdrowiu. Dlatego też profilaktyka zębów psów, jest tak samo ważna jak u ludzi.
wtorek, 25 września 2012
niedziela, 23 września 2012
piątek, 21 września 2012
środa, 19 września 2012
Podróż pociągiem i autobusem
Pies w pociągu.
Za przewóz psa płaci się pół ceny biletu II klasy. Bilet podbity jest
do biletu opiekuna. Na jednego właściciela może przypadać tylko 1 pies.
Zwierzę nie może zajmować siedzenia. Jeżeli współtowarzysze podróży
zgodzą się można z psem jechać w przedziale, ale jeżeli nie wyrażą
zgody, właściciel z psem podróżuje na korytarzu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Źródełko
Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl