poniedziałek, 1 października 2012

Kiedy i na co szczepimy psa?


Kiedy-i-na-co-szczepimy-psaPierwsze szczepienie pieska należy dokonać dopiero po odstawieniu szczenięcia od matki tj. w 8 tygodniu życia. Większość szczepionek niszczy bowiem naturalne przeciwciała otrzymane z mlekiem matki.






 1 szczepienie: 8 tydzień, nosówka, parwowiroza
2 szczepienie: 11 tydzień, nosówka, parwowiroza, parainfluenza, leptospiroza, adenowiroza typu 2, hepatitis, koronawiroza,
3 szczepienie: 14 tydzień, najpóźniej do 5 miesiąca, wścieklizna,
4 i następne szczepienia raz w roku,
Standardowy program szczepień, uzależniony jest od decyzji lekarza weterynarii. Obowiązkowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pozostałe szczepienia są dowolne. Biorąc pod uwagę wszelkie zagrożenia jakie niosą za sobą niżej wymienione choroby, warto zabezpieczyć przed nimi naszego pupila. Najczęściej wystarczy jeden zastrzyk , aby zaszczepić psa na wszystkie choroby, ponieważ są to szczepionki skojarzone, zawierające w jednej dawce przeciwciała na kilka chorób jednocześnie.

Nosówka

Nosówka to bardzo groźna choroba dla młodych i starych psów. Przebiega wraz z zapaleniem układu oddechowego, od nosa do płuc, zapaleniem spojówek, żołądka, jelit i układu nerwowego. Obejmuje zatem układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Objawami tej choroby są drgawki i napady padaczkowe. Śmiertelność wśród psów jest bardzo wysoka.

Leptospiroza

Leptospiroza to grupa chorób wywołanych przez bakterie leptospira. Atakuje najczęściej wątrobę i nerki. Pomimo, że leczenie jest skuteczne, choroba ta na trwałe uszkadza zaatakowane narządy. Szczepionka nie zabezpiecza w pełni psa, przeciwko wszystkim rodzajom tej choroby, a choroba może być przeniesiona na człowieka poprzez kontakt z moczem chorego psa.

Parwowiroza

Parwowiroza to krwotoczne zapalenie żołądka i jelit wraz z zapaleniem mięśnia sercowego. Do podstawowych objawów choroby należą osłabienie, krwawa biegunka, brak łaknienia. U dorosłego psa szybka interwencja weterynarza daje dużą szansę na wyleczenie. Terapia jest jednak długotrwała. Dla młodych psów choroba ta jest śmiertelna.

Koronowiroza

Koronowiroza, choroba wirusowa. Bardzo często występuje wraz z parwowirozą. Objawy i leczenie jest podobne jak w przypadku parwowirozy.

Wirusowe zapalenie

Wirusowe zapalenie choroby, choroba Rubartha, doprowadza do uszkodzenia wątroby. Bardzo trudna do wyleczenia. Jeżeli ma bardzo ostry przebieg, to może w ciągu doby doprowadzić do śmierci psa.

Parainfluenza

Parainfluenza, inaczej kaszel kenelowy to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy. Jest to grypopodobna infekcja wirusowa. Jest uleczalna, ale może doprowadzić do trwałego uszkodzenia płuc.

Wścieklizna

Wścieklizna, choroba ta zawsze kończy się dla psa śmiercią. Jest także bardzo groźna dla ludzi.
Przestrzeganie zasad związanych z terminem i rodzajem szczepionki zapewni naszemu pupilowi najlepsze warunki do wytworzenia dobrej odporności.
http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/quote.png„Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić – nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem” -/ Mark Twain/
Kiss & Hug
sweet_dziewuszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl