czwartek, 25 października 2012

Postawa ciała psa


Postawa-ciała-psaPsy, jako zwierzęta społeczne wykształciły obszerną gamę najróżniejszych sygnałów pozwalających na komunikowanie się między sobą, a tym samym na unikanie konfliktów. Każdy opiekun psa powinien posiąść wiedzę na ten temat, aby przewidzieć zachowanie zwierzaka w różnych sytuacjach. Co sugerują zachowania naszych pupili na spacerze?



Jak miło cię spotkać.

Pies podchodzi śmiało, wygina tułów lekko do przodu, macha całym ogonem na boki, ma opuszczoną głowę, otwarty pysk, przymrużone oczy. Postawa taka oznacza przyjazne zamiary. Czasami może sygnalizować delikatną przewagę. Przy powitaniu pieski podchodzą do siebie bokiem, kreśląc półkolistą linię.

Coś mnie zaniepokoiło.

Pies nadstawia uszy. Lekko unosi ogon. Jest czujny, obserwuje coś interesującego, usłyszał szmer i chce go zlokalizować.

Jestem radosny.

Pies jest spokojny, rozluźniony, nie odbiera stresujących sygnałów. Jest radosny. Ma wysoko postawione uszy, spuszczony ogon, język na wierzchu.

Chcę się bawić


Pies przypada na przednich łapach do ziemi. Unosi zad i przyjaźnie macha ogonem. Może też szczekać radośnie i zachęcająco. Jest podekscytowany

Ja tu dominuję.

Pies staje na wyprostowanych kończynach, stara się być większy niż w rzeczywistości. Ogon jest wysoko uniesiony, lekko drgający na końcu. Uszy czujne przechylone ku przodowi. Głowa odwrócona od psa, który pokazuje mu swoje podporzadkowanie. Obraz ten stanowi wyraz dominacji psa wysoko stojącego w hierarchii. Imponujący i dominujący pies pokazuje tym samym, że zainteresuje się podporządkowanym psem, wówczas kiedy sam będzie miał na to ochotę.

Ostrzegam cię.

Pies usztywniony, nieruchomy. Porusza bardzo lekko ogonem, ale tylko od połowy długości do końca, nie można mylić tego poruszania z machaniem ogona. Ma zamknięty pysk. Jego zamiary nie są przyjazne, wskazują na zły nastrój psa. Pies jest mocno pobudzony i nie zawaha się przed atakiem. Jeżeli na spacerze w podobny sposób zachowują się dwa psy, należy szybko rozładować sytuację i odejść. Sytuacja taka może zakończyć się groźna bójką.

Zaraz cię zaatakuję.

Pies podobnie jak w przypadku pozycji dominującej stara się wydawać na większego. Ma wyprostowane kończyny, napięty tułów, najeżony włos i ogon uniesiony wysoko nad głowę. Cały jest mocno napięty, głowa lekko pochylona, uszy pochylone ku przodowi, zęby całkowicie odsłonięte. Jest agresywny, warczy i szczeka. Gotowy do ataku lub do obrony przed innym atakującym psem.

Bronię się.


Pies stara się wyglądać na mniejszego, niż w rzeczywistości. Ma lekko ugięte nogi, ogon spuszczony, uszy skulone ku tyłowi. Jest niepewny i pełen obaw. Może zaatakować w obronie własnej.

 

Poddaję się.

Pies garbi się i opuszcza głowę pomiędzy łapy, uszy ma skierowane ku tyłowi. W niektórych przypadkach, pies kładzie się na ziemi i powoli czołga w kierunku dominującego psa. Nerwowo oblizuje się i popiskuje jak szczenię.


Podporządkowuję się całkowicie.

Pies kładzie się na plecach. Próbuje w ten sposób uniknąć ataku psa stojącego wyżej w hierarchii. Takie zachowanie powoduje uspokojenie atakującego i silniejszego psa.
Zdjęcia psów ze str.
http://www.psy24.pl/985-Mowa-ciala-psa.html

Gdy pies kuli ogon – szuka żarcia; gdy szczerzy zęby – już je znalazł./ Stefan Wiechecki/.

Kiss & Hug
sweet_dziewuszka 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl