Kluczem do sukcesu w wychowaniu psa jest obserwowanie jego reakcji w okresie socjalizacji. Jedną, jak nie najważniejszą cechą psychiki pieska jest ciekawość świata. Należy mu zatem stwarzać okazje do zdobywania nowych doświadczeń, pozostawiając możliwość wycofania się z niechcianych i niebezpiecznych sytuacji.
Proces wychowania należy tak zaplanować, aby stopniowo budować odwagę naszego pupila.
Socjalizacja szczeniaczka nie polega na stwarzaniu mu okazji do poradzenia sobie ze stresem, ale umożliwienie mu swobodnego zachowania. W tym okresie nasz maluch potrzebuje zarówno wsparcia psychicznego i opieki opiekuna jak i kontaktu z innymi psami w różnym wieku. Poznaje świat za pomocą zmysłów. Pozwólmy mu węszyć, obserwować, nadsłuchiwać, smakować, dotykać. To bardzo ważny proces, sam bowiem rozwiązuje problem, zdobywa doświadczenie. Sam ocenia własne siły. Dajmy mu tyle czasu ile potrzebuje. W przypadku niebezpieczeństwa skracamy smycz lub wypowiadamy stanowcze „nie”. Obserwacja jego zachowania jest tu niezbędna.
O czym myślą nasze pupile?
Jesteśmy małe, śmieszne szczeniaki, mamy niezdarne, przygrube łapy, naiwne pyszczki i miękkie uszy, więc każde dziecko nasz widok wzruszy. Kiedy nas ujrzy dziecko, to zawsze natychmiast czule nas tuli, głaszcze i zaraz prosi tatę lub mamę - kup mi te pieski, takie kochane”. Ech życie, życie. Zbigniew LengrenCzy jest coś słodszego od bystrych oczek szczeniaczka, od jego ciekawskiego noska i wiecznie wiercącego się ogonka? Ale szczeniaczek to nie zabawka, to żywe stworzenie, które potrzebuje miłości, opieki i dobrego wychowania.
Prawidłowa socjalizacja naszego szczeniaczka obejmuje 8 zasad, które należy wprowadzić w życie pupila:
Nadajemy imię i uczymy reakcji na nie, poprzez ciągłe powtarzanie.Oswajamy malucha ze smyczą i obrożą.
Wpajamy odruchy czystości.
Stopniowo i delikatnie oswajamy z otoczeniem. Pokazujemy nowe miejsca, zapoznajemy z hałasem ulicznym, pozwalamy na obwąchiwanie innych psów, chodzimy z nim po śniegu, piasku, trawie.
Wyrabiamy sprawność techniczną. Prowadzamy go po murku, pozwalamy wdrapywać się i wskakiwać na wyższe przedmioty, spacerujemy po nierównym terenie.
Stopniowo oswajamy z różnymi smakami. Pozwalamy brać różne rzeczy do pyska, urozmaicamy pokarm.
Ustalamy stałe pory karmienia i wychodzenia na spacer.
Uczymy zasad posłuszeństwa, poprzez nagradzanie dobrych, a ignorowanie złych postępków.
Należy zawsze pamiętać, że nie można powstrzymywać szczeniaka na siłę i zmuszać go do określonych zachowań. Takie bowiem postępowanie przyczynia się do agresywności lub w innych przypadkach do bojaźliwości, lęku i wycofania się. Sytuacje takie rzutują na psychikę psa na całe życie. Dobrze wychowane szczenię to dobrze wychowany pies.
Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy. /Edward Abeby/.Dziś Sylwester, a o północy powitamy Nowy Rok! Więc wszystkiego najlepszego!
Kiss & Hug
sweet_dziewuszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz