piątek, 5 października 2012

Ciąża

CiążaW 8-12 miesiącu życia, w zależności od rasy i wielkości, następuje u suczek zdolność do zajścia w ciążę. Do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj pomiędzy 11 a 13 dniem rui.

W pierwszych 2 tygodniach ciąży zachowanie i wygląd suczki pozostaje bez zmian. Nie zaleca się w tym okresie żadnych szczepień, odrobaczenia, czy używania środków przeciwko pasożytom. Przyszła matka jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany w życiu i diecie. Należy zapewnić jej odpowiednią dawkę ruchu i spacerów, bez zmuszania do nadmiernego wysiłku. Nie należy zwiększać ilości pożywienia lecz jej jakość. Zapewniamy suczce więcej białka, dobrej jakości sery, mięso, jajka.


3 tydzień: Ciężarna suczka unika ruchu. Należy jednak zapewnić jej odpowiednia ilość spacerów z uwagi na korzystny wpływ ruchu na jej kondycję. W tym okresie nieco powiększają się brodawki, przerzedzają się włosy wokół sutków. W tym tygodniu powracamy do karmy, jaką spożywała przed ciążą, nie zwiększamy jej ilości.

4 tydzień: Mogą wystąpić poranne mdłości, brak apetytu. Zmiany hormonalne wywołują stres, dlatego też suczka staje się apatyczna i osowiała, bez humoru. Nie zauważa się jeszcze przyrostu ciała. Możemy przestawić przyszłą matkę na karmę dla szczeniąt, ale nie zmieniamy ilości, aby nie dopuścić do odkładania się tłuszczu w organizmie.

5 tydzień: Masa ciała wzrasta, ale jest jeszcze trudna do zauważenia. Następuje u matki brak apetytu, nie należy nakłaniać jej do jedzenia. Unikamy zbyt intensywnych spacerów, skoków, zabaw z innymi psami. Można zaobserwować wyciekający śluz z dróg rodnych. Suczka oddaje go wraz z moczem podczas spacerów. Powinien być ciągliwy i mieć barwę szaro-białą.

6 tydzień:Ciąża staje się widoczna. Gruczoły mlekowe stają się większe i bardziej widoczne. W tym czasie przygotowujemy dla matki i szczeniąt kojec, w którym suczka robi już legowisko. Należy nieznacznie zwiększyć karmę o około 5%, podawać w małych porcjach 2-3 razy dziennie.

7 tydzień. Znacznie powiększa się obwód brzucha. Należy zwiększyć pokarm o około 15-20% i podawać 3-4 posiłki dziennie.

8 tydzień:Ciąża mocno widoczna. Nasza suczka zauważa ją. Coraz więcej czasu poświęca samej sobie. Odczuwa niepokój, może to być reakcja na ruchy szczeniąt. Zapewniamy jej stały dostęp do wody. Zwiększamy częstotliwość pokarmu na 4-5 dziennie. Przeprowadzamy odrobaczenie, aby uniknąć zarażenia szczeniaków pasożytami z łona matki.

Okres przedporodowy. Suczka jest niespokojna, odważniejsza, gotowa do ataku na intruza. Stara się chronić swoje szczenięta w łonie. Coraz częściej odpoczywa, przygotowuje się do porodu. Możemy w tym okresie zwiększyć dawkę karmy. Ma większą potrzebę oddawania moczu, dlatego też zwiększamy jej ilość spacerów. Wyprowadzamy co 2-3 godziny. Dbamy o jej gruczoły mleczne oraz narządy rodne, przemywając ciepłą wodą. Krótko przed porodem, na 1 dobę, suka odmawia pokarmu. Przez całą ciążę jesteśmy w stałym kontakcie z weterynarzem, w dniu porodu upewniamy się, że nasz lekarz przyjdzie nam z pomocą jeżeli zaistnieje taka konieczność. Przygotowujemy ręczniki, ligninę i czekamy na poród. W większości przypadków poród występuje w 63 dniu ciąży, ale może nastąpić pomiędzy 56 a 70 dniem.
Pomagamy w razie potrzeby.
http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/quote.pngPies, kiedy się go żywi, wykazuje więcej wdzięczności niż człowiek, któremu się pomaga. /przysłowie chińskie/.

Kiss & Hug
sweet_dziewuszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl