wtorek, 9 października 2012

Zapalenie ucha


Zapalenie-uchaZapalenie ucha to druga po chorobie skóry, najczęściej spotykana choroba u psów. Jest to bardzo bolesne schorzenie, u którego podłoża leży najczęściej infekcja wirusowa, bakteryjna, grzybiczna czy alergiczna. Jakie są objawy tej choroby?
Zapalenie ucha może mieć charakter rumieniowo-woskowy lub ropny. W zapaleniu ropnym w uchu zbiera się ropa i występuje bardzo silny ból, natomiast w zapaleniu rumieniowo-woskowym, charakterystycznymi objawami są gęsta woskowina, swędzenie i zaczerwienienie ucha. Przy alergicznym zapaleniu ucha należy leczyć chorobę podstawową i stosować dietę hipoalergiczną. Zawsze przy zapaleniu ucha małżowina jest zaczerwieniona, pogrubiona, napuchnięta. Wyciek ma różny kolor, zapach i konsystencję.

Chory piesek jest nadpobudliwy, zaniepokojony, chodzi bez celu, szuka zacisznego miejsca, chowa się jakby chciał uciec przed bólem, jest smutny i osowiały. Zawsze w takich przypadkach potrzebuje konsultacji lekarza. Ostry ból ucha różnicuje się w 3 stanach: zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

Zewnętrzne zapalenie ucha. Choroba przewodu słuchowego.

Objawy: swędzenie, drapanie, potrząsanie głową, piesek nie daje się dotknąć w bolące miejsce, przechyla głowę na bok. W uchu wytwarza się wydzielina, która ma nieprzyjemny zapach. Chory zwierzak unika kontaktu z opiekunem.

Przyczyny: nadmierne owłosienie, które zaburza odpowiednią wentylację, ciało obce, alergie, pasożyty, bakterie, grzyby, narośla, uszkodzenia mechaniczne, skaleczenia.

Leczenie: wyczyszczenie ucha, zbadanie za pomocą otoskopu, analiza wycieku z ucha, wskazana cytologia, płukanie przewodu słuchowego, podawanie antybiotyków do zwalczania infekcji i usunięcia bólu. Leczenie trwa ok 14 dni i zawsze pod nadzorem weterynarza.

Środkowe zapalenie ucha. Gorączkowe schorzenie ogólne.

Objawy: takie jak przy chorobie ucha zewnętrznego, dodatkowo pojawia się zespół Kornera, polegający na przymkniętych powiekach, zapadniętych oczach, zwężonych źrenicach, problemami ze słuchem. Może pojawić się stan zapalny jamy ustnej, uszkodzenie nerwów, wzroku.

Przyczyny: nie leczone zapalenie ucha zewnętrznego, patogeny mają dogodne warunki do dalszego rozwoju. Zasiedlają się na kolejnych powierzchniach w uchu. Drobnoustroje mogą się dostać przez krwiobieg do innych części organizmu.

Leczenie: środki sterydowe i przeciwbólowe.

Wewnętrzne zapalenie ucha. Zapalenie błędnika.

Objawy: oczopląs, porażenie twarzy, wymioty, chory piesek ma problemy z poruszaniem się, traci równowagę.
Przyczyny: powikłania od zapalenia ucha środkowego.

Leczenie: duże dawki antybiotyków i preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Leczenie trwa ok. 6 tygodni. Do stanu zapalnego dochodzi w bezpośrednim sąsiedztwie mózgu. Powikłania, nie leczonego lub źle leczonego zapalenia ucha, mogą spowodować zapalenie opon mózgowych. Jest to bardzo groźne schorzenie, które ma śmiertelny finał.

Zapalenie ucha charakteryzuje się częstymi nawrotami, dlatego należy dołożyć wszelkiej staranności, aby zapobiegać tej chorobie. Należy unikać kąpieli w zbiornikach wodnych, a podczas kąpieli w wannie, zawsze wkładać do uszu zatyczki. Nie wychodzić z pieskiem na długie spacery podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie wystawiać go przez otwarte okno w samochodzie, dbać o higienę uszu.

Zapalenie ucha może zdarzyć się każdemu psu, ale wśród ras predysponowanych do tej choroby są: m.in. bernardyny, bassety, owczarki niemiecki, sznaucery, spaniele. Większość psów wymaga usuwania włosów, które zarastają zewnętrzne ucho, regularnego czyszczenia i osuszania po kąpieli.
http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/quote.png  Wierności i przebaczenia ucz się od psa – /Bogumił Buczyński/

Kiss & Hug
sweet_dziewuszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl