Na dwa dni przed porodem suczka staje się niespokojna, zdenerwowana.
Buduje swoje gniazdo porodowe. Nie można jej wówczas przeszkadzać, ale nie można jej także zostawić samej w domu lub pod opieką innych osób.
Musi czuć się bezpieczna.
Jakie są pierwsze oznaki porodu?
W sutkach gromadzi się mleko, a gruczoły mlekowe są napięte.Srom jest wilgotny, obrzmiały.
Brzuch opada i zapadają się boki.
Zmienia się temperatura ciała, następuje spadek i wzrost.
Brak apetytu, niepokój, gwałtowne ruchy.
Śluz z szyjki macicy.
Poród.
I Faza.
Otwieranie się szyjki macicy. Suki bardzo źle znoszą ten etap porodu. Są zaniepokojone, chcą na spacer, oddają tam niewielkie ilości moczu, mają już pierwsze bóle porodowe. Odchodzą wody płodowe.II Faza.
Wypieranie płodów. Przyszła matka przyjmuje z reguły pozycję leżącą na boku. Płody szczeniąt ułożone są w dwóch rogach macicy i wydalane są na zmianę z jednego i drugiego rogu. Wydalanie 1 płodu może trwać kilka godzin. Wyparte szczenię owinięte jest błoną płodową, którą rozgryza suczka, wydobywając z niej malucha, odgryza pępowinę. Jeżeli tego nie wykona, musimy to zrobić za nią. Zazwyczaj szczenięta rodzą się jedno po drugim, z krótkimi przerwami. Mogą jednak przychodzić na świat w odstępach 2 godzinnych.Okres poporodowy.
Wydalanie pozostałych łożysk. Przy prawidłowym porodzie łożysko jest wypierane ze szczeniakiem. Matka zjada je i jest to naturalny objaw. Jednakże, przy licznym miocie, nie powinno się pozwolić suce na zjedzenie dużej ilości łożysk, może spowodować biegunkę. Szczeniaki są ślepe i głuche. Matka wylizuje je i oczyszcza. Po porodzie należy umyć ciepłą wodą srom oraz wszelkie zabrudzenia ciała. Pościelić świeży kocyk, przystawić maluchy do sutek i pozwolić naszej suczce odpocząć. Dać wody. Następnie wyprowadzić na spacer. Podawać 3-4 razy dziennie posiłek bogaty w białko.W okresie 4-5 tygodni po porodzie następuje obkurczanie się macicy i powrót do stanu sprzed okresu ciąży. Pierwsza cieczka pojawia się po około 4 miesiącach.
Kiedy wzywamy lekarza?
Jeżeli pomiędzy odejściem wód płodowych a urodzeniem się pierwszego szczeniaka następuje dłuższa przerwa.Jeżeli pomimo, bóli partych suka nie może urodzić szczeniąt.
Jeżeli pomiędzy wyparciem poszczególnych szczeniaków występuje przerwa dłuższa niż 2 godziny.
Jeżeli płód uwięźnie w szparze sromowej, ma nieprawidłową pozycję.
Zawsze jeżeli występują komplikacje porodu.
Pamiętaj, aby
lekarz prowadzący był pod telefonem. W przypadku opóźnień związanych z jego przyjazdem, w ramach swoich możliwości należy pomóc cierpiącej matce i szczeniętom. Należy bardzo dokładnie przygotować się do porodu.
lekarz prowadzący był pod telefonem. W przypadku opóźnień związanych z jego przyjazdem, w ramach swoich możliwości należy pomóc cierpiącej matce i szczeniętom. Należy bardzo dokładnie przygotować się do porodu.
Jesteśmy małe, śmieszne szczeniaki
mamy niezdarne, przygrube łapy,
naiwne pyszczki i miękkie uszy,
więc każde dziecko nasz widok wzruszy. / Zbigniew Lengren/.
Kiss & Hug
sweet_dziewuszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz