Psy odczuwają ból podobnie jak ludzie. Jest zawsze pierwszym objawem choroby. Silny ból stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego zwierzaka, z uwagi na silny czynnik stresogenny, który powoduje zniszczenia w gospodarce hormonalnej organizmu.
Jak rozpoznać ból ?
Bardzo trudno rozpoznać objawy bólu. Pies nie okazuje bólu, maskuje go jak tylko potrafi najlepiej. Jego natura podpowiada mu, że w przypadku okazania słabości, inne osobniki stojące od niego niżej w hierarchii stada zajmą jego pozycję, a on sam narazi się na niebezpieczeństwo. Dopiero jak przychodzi bardzo silny ból, pies przestaje dbać o swoje bezpieczeństwo i okazuje oznaki swojej choroby. Pojawia się mocne ziajanie i dyszenie, popiskiwanie i skomlenie, zupełny brak apetytu, lizanie bolącego miejsca.Należy zatem obserwować naszego pupila. Każde z niżej wymienionych zachowań pieska powinno uczulić nas do bacznego zwrócenia uwagi na jego zachowanie.
Objawy bólu.
Pies dużo leży, niechętnie się porusza.Szybko i płytko oddycha. ( prawidłowy oddech 10-40/min.)
Traci apetyt.
Dużo pije.
Ma wysoką temperaturę.
Następuje zmiana jego zachowania: nie bawi się ulubioną zabawką, nie przybiega na powitanie, jest osowiały.
W przypadku występowania takich objawów należy zgłosić się do lekarza. Działaniem uspokajającym jest zawsze dotyk, lekkie głaskanie pieska. Powodują zwolnienie akcji serca, oddechu i uspokojenie. Środki przeciwbólowe podawać tylko za zgoda lekarza. Należy jak najszybciej znaleźć przyczynę bólu.
Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie. – /W. Hugo/
Kiss & Hug
sweet_dziewuszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz