Spacer z psem nie może stanowić zagrożenia dla innych, dlatego też nasz pupil powinien chodzić na smyczy. Smycz to nic innego jak sprawowanie kontroli nad psem. Powinna ona dawać poczucie bezpieczeństwa psu i opiekunowi.
Jakie są zachowania psa na spacerze?
Psy w zależności od socjalizacji w wieku szczenięcym różnie zachowują się na spacerze. Niektóre idą spokojnie przy nodze właściciela, inne spokojnie biegają po trawniku czy skwerku, inne zaś obszczekują, zaczepiają, skaczą lub idą zawsze w innym kierunku niż chce właściciel. Niedobrze się dzieje, gdy opiekun traci kontrolę nad zwierzakiem. Pies stwarza dyskomfort i zagrożenie dla samego siebie, opiekuna i otoczenia. Zły na psa właściciel, szarpie go za smycz, co wywołuje negatywne skojarzenia. Pies postrzega to miejsce jako niebezpieczne. Podobna reakcja występuje kiedy odciągamy naszego pieska od innych psów. Szarpiemy za smycz, karcimy go i nie dopuszczamy do przywitania się z innymi psami. W takiej sytuacji utrwala się u zwierzaka poczucie lęku, strachu i zagrożenia, co w rezultacie prowadzi do agresji w stosunku do innych psów.Opiekun musi zdać sobie sprawę, że niewłaściwe zachowanie się psa na spacerze wywołane jest zawsze nieumiejętnością chodzenia na smyczy. Pies szarpie, ponieważ uważa, że tak robić należy, bądź uznaje się za przewodnika stada. Musisz mu uświadomić, że to ty idziesz z nim na spacer, a nie odwrotnie. Jeżeli pies ciągnie, szarpie, idzie gdzie chce, pragnie dostać się do upatrzonego miejsca, a opiekun biegnie za nim, to nasz pupil uważa takie podejście za otrzymanie nagrody i jest głęboko przekonany, że należy ciągnąć dalej.
Pies jest zwierzęciem stadnym, potrzebuje kontaktów z ludźmi i innymi psami. Smycz w pewien sposób ogranicza spontaniczne zachowanie psa. Skazuje niejako na samotność i zaburza wspólnie zajmowaną przestrzeń. Smycz nie pozwala pieskowi na jego naturalne zachowanie. Nigdy nie dowiemy się, jak w rzeczywistości postąpiłby nasz pupil. Dlatego wskazane jest, aby spacer z psem był zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Miły spacer prowadzi do zacieśnienia więzi z opiekunem.
Niektórzy właściciele psów, trzymają swojego pupila przy nodze, na krótkiej smyczy, nie podchodzą do innych, nie pozwalają pieskom na obwąchiwanie i poznawanie otoczenia. Krzyczą, gdy inni właściciele psów chcą zbliżyć się do jego psa. Jest to bardzo niewłaściwe zachowanie. Pies na takim spacerze czuje się źle, z czasem zaczyna się wszystkiego bać, staje się nieznośny. Dla właściciela spacer staje się koszmarem.
Pies na spacerze powinien mieć smycz długości 5-6 metrów. Luźno poluzowana stanowi komfort poznawania świata przez psa i bezpieczeństwo dla właściciela. Wybierajmy na spacery drogi osiedlowe, skwerki, parki, miejsca, gdzie możemy puścić psa na długość smyczy, a w każdej niebezpiecznej sytuacji w porę zareagować. Pozwólmy naszemu pupilowi witać się z innymi psami. On sam oceni sytuacje i wycofa się jeżeli uzna ja za niebezpieczną. Pozwólmy, aby spacer stał się przyjemnością dla psa i opiekuna. Nie załatwiajmy wówczas innych spraw jak zakupy, spotkania z sąsiadem. Poświęćmy ten czas naszemu psiakowi, a będzie nam wdzięczny. To my zawsze decydujemy w która stronę idziemy, ale skoro jesteśmy przyjaciółmi pozwólmy mu czasami wybrać trasę. Należy wtedy tak to zaaranżować, aby pies wiedział, że pomysł jest jego, ale akceptacja nasza.
Wychodzimy na spacer.
Z mieszkania najpierw wychodzi opiekun, następnie pies.Na spacerze nie pozwalamy się wyprzedzić. Wydajemy stałe komendy jasne i czytelne: do nogi, równaj, stój, chodź, itp.
Na chodniku pies powinien iść przy lewej nodze. Jeżeli tego nie potrafi, ucz go cierpliwie, systematycznie, krok po kroczku i nagradzaj za każdy postęp.
Jeżeli ciągnie i szarpie zatrzymaj się i nie ruszaj z miejsca. Skróć smycz i nie pozwól psu iść dalej. Pies nauczy się, że szarpanie smyczy nie przynosi pozytywnego skutku. Nagradzaj go zawsze miłym słowem, głaskaniem lub smakołykiem jeżeli jego zachowanie przynosi pozytywne reakcje. Jeżeli natomiast zatrzymanie nie uspokoi psa, daj komendę np. chodź, idziemy, i idź w inną stronę. Piesek musi podążać za tobą. Naucz go posłuszeństwa, nie robiąc mu krzywdy i nie ograniczając jego wolności. Gdy idzie ładnie na luźnej smyczy, czyli w kształcie litery U, pochwal go, daj nagrodę.
Znajdź odpowiednie miejsce i pozwól mu na zabawę. Poluzuj smycz na maksymalną długość.
Tylko w miejscu ogrodzonym, takim jak ogród, podwórko możesz spuścić pieska ze smyczy.
Pozwól, aby spacer kojarzył się pieskowi z przyjemnością, a nie z przymusem załatwiania tylko potrzeb fizjologicznych.
Tak nader ściśle, nie od dziś
Wiąże się życie i liryka
Pan by bez psa nie musiał wyjść
Pies się bez pana nie wysika. / Danuta Wawiłow/.
Kiss & Hug
sweet_dziewuszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz