środa, 16 stycznia 2013

Dziecko i pies w domu



Wielu rodziców i miłośników psów zadaje sobie pytanie: czy lepiej mieć psa i dziecko, czy najpierw dziecko a później psa? To jest trudna decyzja.  Niezależnie od kolejności, jeżeli w domu pojawia się i pies i dziecko, dom przewraca się do góry nogami.






Dziecko w domu

Jeżeli w domu wszystko skupia się wokół noworodka, pies pozostawiony sam sobie staje się smutny, przygnębiony i może stać się agresywny. Dlatego też, przygotowując się na przybycie dziecka, trzeba wprowadzać w domu zmiany, do których nasz pies musi się stopniowo przyzwyczajać. Jeżeli planujemy oddzielny pokój dla niemowlaka, to już teraz nie wpuszczamy tam naszego pupila. Zawsze zamykamy drzwi, aby nasz piesek wiedział, że tam wchodzić nie wolno. Dobrze wyszkolony i wychowany pies zaakceptuje zmiany i nie będzie miał żadnych problemów z  przyjęciem małego dziecka do rodziny. Musi także wiedzieć, że w hierarchii stada rodzinnego, to małe dziecko jest wyżej od niego. Jeżeli jest inaczej to relacje dziecko-pies mogą zakończyć się tragicznie. Kontakt psa z dzieckiem zawsze musi odbywać się pod nadzorem dorosłych. Pies nie może wchodzić do pokoju noworodka sam, po pewnym czasie wchodzimy razem z nim, później uchylamy drzwi, aby nasz pupil przyzwyczaił się do płaczu, gaworzenia, śmiechu dziecka.

Pies w domu

Jeżeli natomiast przyjmujemy psa do domu w którym jest dziecko, musimy zadbać o prawidłowe relacje dziecka i pieska. Uczymy dziecko obchodzenia się z pupilem. Należy je nauczyć czego można a czego nie. Pies nigdy nie zaakceptuje małego dziecka jako swojego pana. Pies nie zawsze ma dobry humor i chęć do zabawy. Rodzic musi przekazać dziecku, że nie wolno podchodzić  do zwierzęcia gdy odpoczywa, śpi, je. Należy nauczyć dziecko wołać psa po imieniu i bawić się z nim wtedy, gdy pies sam do niego podejdzie.

Podzielna uwaga

Należy wykluczyć u dziecka i psa uczucie wzajemnej zazdrości. Należy zachowywać się tak aby pies i dziecko nie absorbowało całej uwagi właścicieli czy rodziców. Ta uwaga musi być podzielna. Należy pamiętać, że dziecko uwielbia bawić się i nie zawsze ta zabawa jest dobra dla psa. Dlatego też należy stworzyć pieskowi bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć i nie będzie przez dziecko niepokojony.
Zawsze gdy w domu pojawia się dziecko należy zastanowić się gdzie w tej sytuacji lokuje się pies.
To nie tylko pies stanowi zagrożenie dla dziecka ale i dziecko dla psa. Dlatego tak ważne jest wychowanie psa i wychowanie dziecka. Pies nie znosi wkładania rzeczy do uszu czy nosa, ciągania za uszy i ogon. Narasta w nim frustracja i poczucie bezsilności, a to już tylko mały krok do ataku na dziecko. Większość psów doskonale wpasowuje się w życie rodziny. Większość psów kocha dzieci i toleruje ich wybryki. Należy  zastanowić  się, czy w tej większości jest także nasz pies. Rodzice bądźcie czujni i nigdy nie zostawiajcie psa samego z dzieckiem.
Dobry kontakt dziecka z psem przyczynia się do dobrego rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka.
Źródło:
http://www.vetopedia.pl
http://pies.pl
http://www.sosrodzice.pl
 Artykuł nagrodzony w konkursie Nominacje do tytułu PIESKA ROKU 2012 w KrainiePsa, w kategorii „Najlepszy artykuł” – grudzień 2012.
Autor: Leon (leon)


Kiss


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl