czwartek, 2 sierpnia 2012

Od naturalnego szamponu po kąpiel

pies w kąpieliSzukasz niedrogiego, naturalnego szamponu dla swojego psa, będącego alternatywą dla naszpikowanych chemią produktów dostępnych w sklepach? 

 Zrób swojemu pupilowi szampon w domu. Taki szampon nie tylko zawiera same naturalne składniki, ale jest tańszy i dużo lepszy dla pieska. Jeśli chcesz naprawdę dbać o swojego psa, zafunduj mu to, co dla niego najlepsze. Piesek poczuje różnicę i na pewno się odwdzięczy, a ty będziesz szczęśliwym posiadaczem szczęśliwego i czystego psa.

Rzeczy, których potrzebujesz
  • miseczka,
  • szklanka płynu do mycia naczyń,
  • szklanka wody,
  • szklanka octu jabłkowego,
  • 1/3 szklanki gliceryny,
  • buteleczka.

1. Do czystej miski wlej szklankę naturalnego, bezzapachowego płynu do mycia naczyń, bez żadnych środków chemicznych. To będzie baza szamponu. Płyn pomoże pozbyć się brudu i tłustego filmu z futerka pieska. Ponieważ płyn będzie używany jako szampon bardzo ważne jest, żeby był naturalny, najlepiej hypoalergiczny. Psia skóra jest równie wrażliwa jak ludzka, rób więc wszystko by jej nie podrażnić.

2. Do płynu dolej szklankę wody, najlepiej destylowanej. Rozcieńczy ona płyn. Wymieszaj je ze sobą, ale nie za energicznie, aby nie zrobiła się mocna piana. Jeśli zrobi się piana to odczekaj z kolejnymi czynnościami, aż piana zniknie. Możesz też dodać więcej wody jeśli tylko chcesz.

3. Czas na ocet. Dolej go do wody z płynem i zamieszaj. Ocet będzie działał jak dezodorant niwelując niekiedy przykry dla niektórych zapach psa. Ponadto ocet nada połysk futerku i sprawi, że pchły będą się trzymały z daleka. Dzięki octowi będziesz też mieć pewność, że po płukaniu pieska nie zostanie na nim płyn, ale wszystko ładnie się spłucze.

4. Dodaj glicerynę i porządnie wymieszaj wszystko. Gliceryna pokryje futerko pieska nadając mu połysk i nawilżając poszczególne włosy. Włosie psa będzie miękkie i puszyste.

5. Przelej tak przygotowany szampon do butelki. Szampon na pewno zostanie, ale nie martw się, możesz spokojnie go przechowywać. Pamiętaj jednak, aby przed kolejnym użyciem porządnie wstrząsnąć butelką.

6. Teraz spokojnie możesz zabrać się za kąpiel swojego pieska.

Kąpiel

Jak kąpać małego psa ?

Jesteś właścicielem małego psa i właśnie nadszedł czas na pierwszą kąpiel. Nie masz pojęcia jak się do tego zabrać, a chciałbyś aby nie było to stresujące doświadczenie dla twojego ulubieńca. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych porad, które sprawią, że twój piesek nie będzie się bał kąpieli.

1. Jeśli twój piesek panicznie boi się wody daj mu ekstrakt dr Bacha "Rescue Remedy". Pomoże on w pokonaniu strachu związanego z wodą. W dzień kąpieli daj psu kilka kropel do miseczki z wodą. W przypadku gdy piesek i tak będzie panikować podaj mu jedną kropelkę ekstraktu do pyszczka.

2. Przygotuj w łazience wszystkie niezbędne akcesoria czyli ręczniki, szampon, szczotki do włosów,  patyczki do czyszczenia uszu  itp. nie zapomnij o jakichś pysznościach dla swojego pupila.

3. Jeżeli jest to pierwsza kąpiel zazwyczaj pies i ty będziecie zdenerwowani. Pozwól psu oswoić się z łazienką, szczególnie jeśli jest to nowe dla niego pomieszczenie. Włóż go na sucho do wanny lub umywalki. Ułóż na dnie wanny matę antypoślizgową.

4. Zanim włożysz psa do wody wyszczotkuj na sucho jego futerko, aby usunąć brud i luźne włosy oraz wygładzić je jeśli sierść jest splątana.

5.Zdecyduj gdzie będziesz kąpać psa. Może to być umywalka, zlew w kuchni albo wanna. Miejsce powinno być wygodne dla ciebie, oraz psa. Przy wyborze weź pod uwagę, że pies może chcieć wyskoczyć, jeśli kąpiel mu się nie spodoba, więc jeśli twój zlew jest w pobliżu kuchenki do gotowania lepiej zrezygnuj z takiego miejsca.
6. Nalej wody i sprawdź jej temperaturę zanim włożysz do niej psa. Możesz polać psa wodą z prysznica, również kontrolując jej temperaturę.
7. Do kąpieli używaj szamponu przeznaczonego dla zwierząt lub naturalnego zrobionego według instrukcji zamieszczonej powyżej . Najlepiej kupić go w sklepie z akcesoriami i kosmetykami dla zwierząt. Możesz kupić również delikatną odżywkę. Nie nalewaj szamponu bezpośrednio na sierść, tylko nalej trochę na dłonie i potem rozcieraj na sierści.
8. Omijaj okolice pyska, oczu i uszu. Do umycia pyska psa użyj mokrej ściereczki, która delikatnie go przetrzyj. Uszy wyczyść kawałkiem waty.
9. Cały czas łagodnie przemawiaj do psiaka, aby czuł się bezpieczny. Spłucz szampon prysznicem.
10. Wyjmij psa na ręcznik i szybko go nim owiń, zanim otrzepie się z wody i rozchlapie ją dookoła. Wycieraj sierść delikatnie ugniatając.
11. Możesz wysuszyć sierść suszarką ale jedynie zimnym strumieniem powietrza, aby nie poparzyć psa. Twój psiak może równie dobrze się nie zgodzić na suszenie.
12. Wyszczotkuj sierść chwaląc pupila po zakończeniu kąpieli. Nagródź go psimi smakołykami. Wówczas twój pies zrozumie że kąpiel nie jest straszna.

Jak kąpać dużego psa? 

Nadszedł czas na kąpiel twojego pupila. Zastanawiasz się jak temu sprostasz i kto kogo wykąpie? Martwisz się że jest za duży i nie dasz rady go utrzymać. Poniżej znajdziesz kilka rad jak sobie poradzić z kąpielą ukochanego olbrzyma.

1. Jeśli twój pies bardzo nie lubi wody daj mu ekstrakt dr Bacha "Rescue Remedy". Pomoże on w pokonaniu strachu związanego z kąpielą. W dzień kąpieli podaj psu kilka kropel ekstraktu do miseczki z wodą. W przypadku gdy pies i tak będzie panikować podaj mu jedną kropelkę ekstraktu do pyska.

2. Odpowiednia wanna. Możesz kąpać psa w swojej wannie, ale w letni słoneczny dzień kąpiel będzie znacznie łatwiejsza w ogrodzie. Do tego celu możesz użyć plastikowej wanienki, którą możesz kupić w sklepie zoologicznym lub w starej wanience dziecinnej.

3. Nalej do wanny wody aby sięgała psu do brzucha. Powinna ona być ciepła, ale nie gorąca. Jeśli jest to gorący dzień możesz nalać chłodniejszej.

4. Do kąpieli psów nie wolno używać specyfików przeznaczonych dla ludzi. Używaj wyłącznie środków polecanych przez lekarzy weterynarii. Mydła i szampony dla ludzi (również te dla dzieci) podrażniają skórę psa. Jeśli pies jest młodszy niż 9 miesięcy myj go samą wodą. Psy, które nie skończyły jeszcze pół roku nie należy w ogóle kąpać.

5. Na dno połóż ręcznik lub matę antypoślizgową, aby pies nie wpadł w panikę jak zacznie się ślizgać.
6. Zabezpiecz uszy psa tamponikami z waty, aby nie dostała się do nich woda.
7.Znajdź sposób aby pies wszedł do wanny. Może to być jego ulubiona zabawka, ulubiony przysmak itd. Pozostaw na jego szyi obrożę, aby móc go przytrzymać w razie potrzeby.
8. Dokładnie namocz całego psa, omijając jego pyszczek i uszy. Jeśli nie masz dostępu do prysznica, polewaj psa kubkiem z wodą. Dopiero jak futro jest dobrze nasączone wodą nakładaj szampon.
9. Wcieraj szampon kolistymi ruchami w ciało i włosy psa. Dokładnie umyj jego łapy. Do umycia pyska użyj szamponu dla dzieci, który nie szczypie w oczy. Możesz do mycia używać gąbki.
10. Spłucz dokładnie całą sierść.
11. Na koniec szybko owiń psa ręcznikiem, zanim się otrzepie i rozchlapie wodę dookoła łazienki. Jeśli kąpiel była na zewnątrz, możesz pozostawić psa aby się otrząsnął, a potem zawinąć go ręcznikiem. Na wolnym powietrzu szybko wyschnie, musisz tylko pilnować go aby pies się nie wytarzał np. w piasku zanim będzie całkiem suchy.
12. Uczesz go i koniecznie pochwal nagradzając smakołykiem.
Wskazówki i ostrzeżenia !
  • Nie należy kąpać psów chorych, bardzo zmęczonych oraz na 2 dni przed planowaną podróżą.
  • Zbyt częsta kąpiel psa może być przyczyną przeziębienia i reumatyzmu.
  • Nie należy kąpać psów w zimie. Wówczas myjemy wyłącznie zabrudzone części ciała psa.
  • Nie należy kąpać psów młodszych niż pół roku.



Kiss & Hug
sweet_dziewuszka

1 komentarz:

  1. Cześć !Ciekawy masz blog . Zaraz dodam do obserwowanych i liczę na to samo.


    www.hard-task.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl