czwartek, 30 sierpnia 2012

Kąpiel psa

Kąpiel-psaKażdy pies, podobnie jak człowiek chce być czysty. Jego włos gromadzi wszelkie zanieczyszczenia z powietrza, osad z kurzu i błota. Skóra psa ma zupełnie inną fizjologię niż skóra człowieka, dlatego nie toleruje kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Należy używać środków przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt.
Podstawowym problemem wszystkich właścicieli jest częstotliwość kąpieli psa. Jeżeli zaopatrzymy się w dobre kosmetyki i odpowiednio dobierzemy je do rasy naszego pupila, możemy go kąpać często, nawet raz na tydzień. Dobry szampon powinien posiadać delikatne detergenty i pielęgnujące składniki. Jeżeli chcemy utrzymać włos w dobrej kondycji i z pięknym połyskiem używajmy odżywek, lanoliny i olejków dla psów. Włos stanie się wówczas gładki i śliski. Odżywka wraz z lanoliną działa odżywczo nie tylko na sierść psa, ale także na skórę, która podczas kąpieli traci swą naturalną ochronę. Częściej należy kąpać psa rasy długowłosej niż krótkiej.

Przygotowujemy się do kąpieli psa.

  1. Wyprowadzamy zwierzaka na długi spacer, będzie spokojniejszy podczas kąpieli, załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. Przez 4-5 godzin po kąpieli nie powinien wychodzić na powietrze ze względów zdrowotnych.
  2. Nie karmimy psa przed samą kąpielą.
  3. Psy z długim włosem należy wyczesać usuwając wszelkie kołtuny. Pamiętajmy, że nigdy nie czeszemy suchego włosa, należy go najpierw zwilżyć.
  4. Przygotowujemy kosmetyki, ręczniki, matę antypoślizgową, dwa tampony, które wkładamy do uszu pupila, tak aby nie dostała się tam woda.
  5. Przygotowujemy ciepłą, nie gorącą wodę. Maksymalna temperatura: 35 stopni Celsjusza.
  6. Wstawiamy oburącz pieska do wanny lub pod prysznic.

Kąpiel

Faza I Kąpiel wstępna.
Moczymy pieska ciepłą wodą, zaczynamy od ogona, poprzez tułów do okolicy szyi. Nie moczymy głowy. Gdy pupil jest całkowicie wilgotny spłukujemy sierść z pierwszego brudu, piasku, tłuszczu i kurzu.

Faza II Kąpiel właściwa.
Wlewamy szampon na dłoń i wmasowujemy we włosy pieska. Zawsze zaczynamy od grzbietu, następnie brzuch, łapki i ogon. Dokładnie myjemy okolice odbytu. Długie włosy masujemy z góry w dół, nigdy ich nie kołtunimy.

Faza III Spłukanie.
Wszelkie ślady szamponu bardzo dokładnie spłukujemy. Należy przy tym pamiętać, aby nie zalać pieskowi nosa, gdyż zrazi się do następnej kąpieli. Jeżeli używamy odżywki ze spłukiwaniem, należy ją zastosować i powtórnie dokładnie pieska spłukać.

Faza IV Mycie głowy.
Wykonujemy te same czynności co opisane wyżej, tylko dużo szybciej. Do minimum ograniczamy wodę z szamponem w okolicach oczu, nosa i pyszczka. Należy pamiętać, że u psów o pomarszczonej skórze trzeba koniecznie wymyć miejsca pomiędzy fałdami skórnymi, a u psów z obfitą brodą, należy dokładnie umyć brodę.

Faza V Osuszanie.
Osuszamy delikatnie sierść ręcznikiem, nie trzemy, aby nie wytworzyć kołtunów. Można suszyć suszarką, modelując włos szczotką.
Zawsze po kąpieli nagradzamy naszego pupila smakołykiem. Zastosowanie się do tych zasad da gwarancję, że nasz piesek chętnie będzie się kapał.
Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty – /Louis Sabin/
Kiss & Hug
sweet_dziewuszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl