czwartek, 13 września 2012

Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem?


Jak-bezpiecznie-przewozić-psa-samochodemNauka prawidłowego zachowania psa w samochodzie zaczyna się już od okresu szczenięcego Pozwala na uchronienie nas i zwierzaka od stresu związanego z podróżą. Na ogół pieski bardzo lubią jeździć samochodem. Jedne rozkładają się na siedzeniu i śpią, inne oglądają zmieniający się za oknem świat. Wiele z nich wpada w lęk lokomocyjny, spowodowany strachem przed podróżą. Należy im zapewnić jak największy komfort, chwalić za dobre zachowanie i nagradzać za spokojną jazdę. Jeżeli zwierzak, pomimo to, źle znosi jazdę samochodem, narażony jest na ślinotok, drżenie, nerwowość, wymioty, należy udać się do weterynarza po odpowiednie środki uspokajające.


Sam sposób przewożenia psa w znacznej mierze uzależniony jest od wielkości auta i wielkości psa. O ile z małym pieskiem nie ma problemu to duży zwierzak przysparza nam nieco więcej problemów. Według przepisów polskiego kodeksu drogowego pies powinien być przewożony w sposób bezpieczny i nie ograniczający widoczności kierowcy. Niedopuszczalne jest podróżowanie z psem, który przemieszcza się po samochodzie bez kontroli, ogranicza widoczność kierowcy i szczeka. Policja, może w takim przypadku uznać, że sposób przewożenia psa zagraża bezpieczeństwu i ukarać kierowcę na podstawie art. 97 kw. Należy pamiętać, że niczym nie zabezpieczony pies, podczas raptownego hamowania może być wyrzucony na przednią szybę i spowodować niebezpieczną sytuację zarówno dla zwierzęcia jak i kierowcy czy pasażerów.

Pies dużej rasy w dużym samochodzie powinien być przewożony w przestrzeni bagażowej. Przestrzeń ta powinna być odpowiednio przygotowana, odgrodzona kratą lub siatką od wnętrza samochodu. Pies powinien leżeć na macie antypoślizgowej i mieć swobodę poruszania się. W żadnym wypadku nie wolno przewozić naszego pupila w zamkniętym bagażniku. Brak kontroli, brak świeżego powietrza, a w okresie letnim bagażnik mocno nagrzany, powodują uduszenie się psa. Jeżeli dużego psa przewozimy na tylnym siedzeniu musimy zapiąć go w szelki i przypiąć smycz do pasów.

Małe pieski najlepiej przewozić w klatkach transportowych. Należy ją umieścić na tylnym siedzeniu i przypiąć pasami bezpieczeństwa. Klatka nie może być narażona na promienie słoneczne, gdyż grozi to przegrzaniem pieska. Dla małych i średnich piesków dobrym rozwiązaniem są też, podobnie jak w przypadku dużych psów, specjalne pasy w formie szelek.

Przy dłuższych trasach należy zapewnić pieskowi wygodę podróżowania. Należy zostawić mu odpowiednią ilość wolnego miejsca, aby mógł się położyć.



http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/quote.pngPies ma w zwyczaju uważać, że koniecznie musi pojechać z tobą w samochodzie, tak na wypadek, gdyby zaistniała konieczność po ujadania ci zupełnie bez powodu do ucha /Dave Barry/.

Kiss & Hug
sweet_dziewuszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl