czwartek, 14 lutego 2013

Pies przeciąga się, ziewa i otrząsa


przeciaga sieDlaczego to robi? Wielu naukowców stwierdza, że są to naturalne zachowania psa, o ile nie jest to nagminne i nie ma podłoża emocjonalnego. Jeżeli czynności te wykonuje zbyt często należy zasięgnąć porady behawiorysty.





Otrząsanie się.

Otrząsanie się po wyjściu z wody to oczywiście naturalne zachowanie pieska. Zwierzak musi pozbyć się ze swojego futra nadmiernej ilości wody. Otrzepuje się także podczas deszczu czy opadów śniegu. Czy wiesz, że  piesek potrzebuje tylko kilka milisekund, aby pozbyć się aż 70% wody ze swojej sierści?  Potrząsanie odbywa się bardzo szybko. Jego kręgosłup porusza się w każdym kierunku i odchyla się o 30 stopni. Natomiast luźna skóra aż o 90 stopni.  Zmoknięty piesek czuje się tak jak zmoknięty człowiek, który szybko ściąga z siebie mokre ubranie. Rozbieranie mokrego ubrania pieska polega na otrzepaniu się z wody.  Musimy także pamiętać, że futro małego psa wchłania proporcjonalnie więcej wody i dlatego szybciej i częściej się otrzepuje.
Ale piesek otrzepuje się nie tylko kiedy jest mokry. Czasami robi to po wstaniu ze snu lub po wcześniejszym głaskaniu jego sierści, po zabawie, po wyjściu z samochodu…. W taki sposób  zrzuca nadmierne napięcie, uwalnia stres. Otrzepywanie się to sygnał samouspokajajacy, pobudza ciało do działania.

Przeciąganie się.

W psim języku pozycja taka oznacza: Witaj, dzień dobry, kocham cię, cieszę się że cię widzę. Najczęściej pies przeciąga się po przebudzeniu, podobnie jak człowiek wykonuje to dla zdrowia. Rozprostowuje wówczas kości.
Można zauważyć, że taki koci grzbiet, piesek wykonuje, gdy wołamy go na spacer lub gdy wracamy do domu. Wtedy możemy stwierdzić, że pupil wita nas radośnie. Rozprostowuje swoje ciało na znak szczęścia i zadowolenia.

Ziewanie.

Pieski ziewają podobnie jak ludzie. Z reguły wówczas gdy są śpiące, znudzone, zmęczone. Przypuszcza się, że zarówno psy jak i ludzie ziewają aby dostarczyć tlenu do naszego mózgu.  Z ludzkiego punktu widzenia wiadomo, że ziewanie jest zachowaniem zaraźliwym. Psy tak bardzo upodobniają się do człowieka ,że zarażają się także ziewaniem od swojego opiekuna.  Badania w portugalskim Uniwersytecie w Porto wykazały, że  psy doskonale rozumieją stan swojego właściciela, wiedzą dokładnie, przez co on przechodzi, nawet gdy tylko ziewa.., a …. odgłos ziewania właściciela wywoływał dużo więcej ziewnięć u psów niż ziewanie obcej osoby. Wspólne ziewanie to przykład wzajemnej, nieprzeciętnej więzi pomiędzy psem a człowiekiem.
Może to być również reakcja na nietypowe sytuacje, reakcja na stres. Występuje wówczas bardziej intensywnie i czasami towarzyszą mu inne objawy niepokoju i rozdrażnienia.


Ally ♥

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl