wtorek, 26 lutego 2013

Faza wczesnej socjalizacji

Faza-wczesnej-socjalizacjiNasz maluszek ma 4-5-6 tygodni. Potrafi już chodzić, a nawet szczekać i machać ogonkiem. Swoimi ostrymi ząbkami potrafią gryźć, a ostrymi pazurkami drapać. Potrafi także warczeć, gonić i zaczepiać. Nie jest to jednak zachowanie agresywne. Nie należy w żadnym wypadku krzyczeć i złościć się na malucha. Jeżeli jest bardzo energiczny należy mu podać zabawkę, którą zajmie się przez chwilę. Piesek łatwo się męczy, dużo więc odpoczywa. Widzi na odległość. Zaczyna się szybki rozwój i wzrost.
W tym okresie zaczyna poznawać otaczający go świat. Zdobyte doświadczenie będzie decydujące w całym jego późniejszym życiu. W okresie tych trzech tygodni szczeniaczek pilnie się uczy.

sobota, 23 lutego 2013

Faza przejściowa


Faza-przejściowaSzczeniaczek w okresie 3 tygodnia wchodzi w fazę przejściową. Jego oczy są już otwarte, ale widzi tylko jasne i ciemne plamy. Dopiero pod koniec tego okresu widzi i różnicuje kształty. Powoli zaczyna wstawać i niezgrabnie chodzić. Kształtuje się kora mózgowa. Rozpoczyna się ząbkowanie. Maluchy zaczynają chłeptać płyny. Potrafią załatwić swoje potrzeby fizjologiczne bez zewnętrznej stymulacji ze strony matki. Następuje rozwój następnego zmysłu jakim jest słuch. Nasz mały psiak potrzebuje więcej ruchu, szuka już miejsca do wypróżniania.

środa, 20 lutego 2013

Faza oseska

Faza-oseska
Faza oseska, inaczej faza wegetatywna, trwa przez pierwsze 2 tygodnie życia.Nowo narodzone szczenię jest ślepe i głuche. W pierwszym tygodniu życia 90% śpi, a 10% przeznacza na jedzenie. Jest bardzo wrażliwe na chłód i nadmiar ciepła. Nie ma wykształconego mechanizmu termoregulacji, dlatego też należy mu zapewnić temperaturę 30 stopni Celsjusza. Ma dobrze rozwinięte zmysły węchu i dotyku.

niedziela, 17 lutego 2013

Pies tarza się w nieodpowiednich rzeczach


tarza sieNiektóre psy uwielbiają tarzać się w niezbyt przyjemnych dla człowieka zapachach.  Inne zjadają psie odchody lub inne śmierdzące pozostałości pożywienia.  Jednym sprawia przyjemność ocierania się o ziemię na której są pozostałości fizjologiczne innego psa.





czwartek, 14 lutego 2013

Pies przeciąga się, ziewa i otrząsa


przeciaga sieDlaczego to robi? Wielu naukowców stwierdza, że są to naturalne zachowania psa, o ile nie jest to nagminne i nie ma podłoża emocjonalnego. Jeżeli czynności te wykonuje zbyt często należy zasięgnąć porady behawiorysty.





poniedziałek, 11 lutego 2013

Pies rozpoznaje stan emocjonalny człowieka


rozpoznaje stanPsy znakomicie rozpoznają stany emocjonalne człowieka, a swojego opiekuna w szczególności. Pies wyczuwa, który z przechodniów boi się go, który go nie lubi, a który ma do niego serdeczny stosunek. Dlatego też do jednych ludzi podchodzi, na innych szczeka, a innych omija z daleka.

piątek, 8 lutego 2013

Pies niszczy rzeczy


niszczyPies najlepiej czuje się w swoim stałym miejscu. Najczęściej jest to dom lub mieszkanie. Bezpieczne miejsce to takie, w którym mieszają się jego zapachy z zapachami ludzi. Pies uwielbia znakować moczem swój teren, ( można zauważyć to podczas spaceru) i najchętniej oznaczyłby moczem mieszkanie w którym mieszka. Jest jednak dobrze wychowany i tego nie zrobi. Pies mieszkający z nami pozostawia jednak swoje zapachy, podobnie jak człowiek.

wtorek, 5 lutego 2013

Pies ociera się plecami po dywanie, po kanapie

ociera sie
Piesek uwielbia pieszczoty i drapanie. Podobnie zresztą jak człowiek. Pies potrafi  podrapać się po szyi, pod brzuchem, po bokach. Gorzej natomiast jest z plecami. Dlatego niezawodnym drapakiem psa są dywany, kanapy, trawa po której mogą się wytarzać. Są psy które wchodzą pod krzesło, samochód i pocierają tam swój grzbiet. Niektóre uwielbiają chodzić po lesie i wchodzić w gęste krzewy iglaste, bo ostre gałązki znakomicie wpływają na samopoczucie pieska. Dlatego też opiekunowie psiaków powinni jak najczęściej drapać swoje pupile po grzbiecie.
Kołysanie się po dywanie czy po kanapie to również znakomity sposób na rozprostowanie wszystkich kości po długim śnie czy drzemce.


Ally

sobota, 2 lutego 2013

Pies kręci się w kółko


kręciPies z różnych powodów potrafi kręcić się w kółko. Może to być zjawisko powszechne i naturalne, ale może być także związane z zaniedbaniem emocjonalnym.







Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl