środa, 31 października 2012

Tłumaczenie z psiego na nasz język


Tłumaczenie-z-psiego-na-nasz-językPsy, podobnie jak ludzie potrafią się porozumiewać między sobą. Duże znaczenie ma postawa ciała, spojrzenie, pozycja ogona i uszu, ale ważny jest również psi język.Każdym szczeknięciem pies chce nam coś zakomunikować. Ludzie powinni nauczyć się psiego języka, aby lepiej zrozumieć swojego pupila i nie karcić go za szczekanie. Być może chce nam w ten sposób powiedzieć coś ważnego, a może ostrzec przed niebezpieczeństwem.

poniedziałek, 29 października 2012

Porozumiewanie się psów za pomocą węchu



Porozumiewanie-się-psów-za-pomocą-węchuNajważniejszym zmysłem u psa jest niewątpliwie węch. To za pomocą węchu, szczeniak, a następnie pies poznaje świat. Nos psa posiada 200-300 mln receptorów, za pomocą których wyczuwa poszczególne składniki zapachu, określa jego kierunek, wyłapuje woń z powietrza.





sobota, 27 października 2012

Co mówią oczy psa


Co mówią oczy psaKiedy pies patrzy nam prosto w oczy, potrafi szybko odczytać nasze emocje. Wie, kiedy jesteśmy smutni, źli a kiedy się uśmiechamy i jesteśmy radośni, pomimo, że jego system wzrokowy nie jest tak wykształcony jak u człowieka. Zdolność widzenia naszego pupila jest znacznie słabsza. Używa wzroku do tego co już usłyszał lub wyczuł.

czwartek, 25 października 2012

Postawa ciała psa


Postawa-ciała-psaPsy, jako zwierzęta społeczne wykształciły obszerną gamę najróżniejszych sygnałów pozwalających na komunikowanie się między sobą, a tym samym na unikanie konfliktów. Każdy opiekun psa powinien posiąść wiedzę na ten temat, aby przewidzieć zachowanie zwierzaka w różnych sytuacjach. Co sugerują zachowania naszych pupili na spacerze?


wtorek, 23 października 2012

Pies na spacerze


Pies-na-spacerzeSpacer z psem nie może stanowić zagrożenia dla innych, dlatego też nasz pupil powinien chodzić na smyczy. Smycz to nic innego jak sprawowanie kontroli nad psem. Powinna ona dawać poczucie bezpieczeństwa psu i opiekunowi.

 

 

niedziela, 21 października 2012

Osobowość psa


Osobowość-psaOd wieków psy zawsze żyły w stadzie, dlatego dziś jako towarzysze, traktują swoją rodzinę jako członków stada. Opiekun zwierzaka musi przyjąć rolę przewodnika, jego silna pozycja lidera przyczyni się do sukcesu w wychowaniu psa. Jest bowiem dla niego kimś ważnym, wyznacza granice, reguły zachowania, co można, czego nie wolno.

piątek, 19 października 2012

Pielęgnacja sierści


Pielęgnacja-sierściKiedy widzimy pieska, nasza uwaga skierowana jest zwykle na jego sierść i oczy. Mówimy jaką ten piesek ma błyszczącą i zdrową sierść. Jego wygląd świadczy również o jego kondycji. Zdrowa, lśniąca sierść – piesek zdrowy, żywotny, radosny. Sierść matowa, skołtuniona – piesek zazwyczaj chory, smutny, samotny.


środa, 17 października 2012

Zapalenie kości i stawów


Zapalenie-kości-i-stawówDysplazja kości i stawów występuje w każdym wieku psa. Szczególnie jednak narażone są:
http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/checklist.png psy w podeszłym wieku,
http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/checklist.png duże rasy,
http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/checklist.png częściej samce, niż samice,
http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/checklist.png psy otyłe,
http://www.krainapsa.pl/wp-content/themes/Kraina-Portal/_inc/images/checklist.png obciążone genetycznie, także i małe rasy. Zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą. Dotyczy jednego lub kilku stawów. W konsekwencji pojawiają się zaniki mięśni i stan zapalny. Zmiany powstałe w wyniku zapalenia są nieodwracalne. Nie leczona dysplazja doprowadza do wczesnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

poniedziałek, 15 października 2012

Ból


BólPsy odczuwają ból podobnie jak ludzie. Jest zawsze pierwszym objawem choroby. Silny ból stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego zwierzaka, z uwagi na silny czynnik stresogenny, który powoduje zniszczenia w gospodarce hormonalnej organizmu.



sobota, 13 października 2012

Cukrzyca


Cukrzyca
Cukrzyca to schorzenie metaboliczne, polegające na braku efektywnego wykorzystania cukru i regulowania jego stężenia we krwi. Pies nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny, nie magazynuje jej, nie zużywa, a jej stężenie we krwi wzrasta.




czwartek, 11 października 2012

Otyłość u psów


Otyłość-u-psówOtyłość u psów, podobnie jak u ludzi stała się problemem społecznym. 
Weterynarze biją na alarm. Ponad 2/3 psów ma nadwagę lub jest otyłych. 
Przypadłość ta związana jest z różnymi czynnikami.





wtorek, 9 października 2012

Zapalenie ucha


Zapalenie-uchaZapalenie ucha to druga po chorobie skóry, najczęściej spotykana choroba u psów. Jest to bardzo bolesne schorzenie, u którego podłoża leży najczęściej infekcja wirusowa, bakteryjna, grzybiczna czy alergiczna. Jakie są objawy tej choroby?
Zapalenie ucha może mieć charakter rumieniowo-woskowy lub ropny. W zapaleniu ropnym w uchu zbiera się ropa i występuje bardzo silny ból, natomiast w zapaleniu rumieniowo-woskowym, charakterystycznymi objawami są gęsta woskowina, swędzenie i zaczerwienienie ucha. Przy alergicznym zapaleniu ucha należy leczyć chorobę podstawową i stosować dietę hipoalergiczną. Zawsze przy zapaleniu ucha małżowina jest zaczerwieniona, pogrubiona, napuchnięta. Wyciek ma różny kolor, zapach i konsystencję.

niedziela, 7 października 2012

Poród


PoródNa dwa dni przed porodem suczka staje się niespokojna, zdenerwowana.
Buduje swoje gniazdo porodowe. Nie można jej wówczas przeszkadzać, ale nie można jej także zostawić samej w domu lub pod opieką innych osób.
Musi czuć się bezpieczna.




piątek, 5 października 2012

Ciąża

CiążaW 8-12 miesiącu życia, w zależności od rasy i wielkości, następuje u suczek zdolność do zajścia w ciążę. Do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj pomiędzy 11 a 13 dniem rui.

W pierwszych 2 tygodniach ciąży zachowanie i wygląd suczki pozostaje bez zmian. Nie zaleca się w tym okresie żadnych szczepień, odrobaczenia, czy używania środków przeciwko pasożytom. Przyszła matka jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany w życiu i diecie. Należy zapewnić jej odpowiednią dawkę ruchu i spacerów, bez zmuszania do nadmiernego wysiłku. Nie należy zwiększać ilości pożywienia lecz jej jakość. Zapewniamy suczce więcej białka, dobrej jakości sery, mięso, jajka.

środa, 3 października 2012

Odrobaczanie psa

Odrobaczanie-psaPsy, podobnie jak ludzie i inne zwierzęta narażone są na zakażenia pasożytami. Większość larw umiejscawia się w wątrobie, mięśniach, oczach, płucach. Pasożyty doprowadzają do zablokowania systemu odpornościowego psa. Nie dają oznak swojej obecności. Objawy zarobaczenia psa pojawiają się w momencie zaatakowania układu nerwowego.
Pies staje się osowiały, ma drgawki. Jego sierść staje się matowa. Następuje biegunka, spadek ciała, pomimo dobrego apetytu. Można zauważyć tzw. saneczkowanie, oznaczające świąd sromu. Pies zatacza się i jest słaby.

poniedziałek, 1 października 2012

Kiedy i na co szczepimy psa?


Kiedy-i-na-co-szczepimy-psaPierwsze szczepienie pieska należy dokonać dopiero po odstawieniu szczenięcia od matki tj. w 8 tygodniu życia. Większość szczepionek niszczy bowiem naturalne przeciwciała otrzymane z mlekiem matki.






Źródełko

Źródłem moich tekstów jest strona krainapsa.pl